סקרים סביבתיים – מה זה ולשם מה עורכים אותם

תמונת נושא עבור סקרים סביבתיים – מה זה ולשם מה עורכים אותם

סקרים סביבתיים – מה זה ולשם מה עורכים אותם

אחד הכלים החשובים והמשמעותיים ביותר שעומדים לרשות מפעלים, חברות או גורמים אחרים, הוא סקר סביבתי. מתוך השם אנחנו יכולים להבין באיזה תחום מתבצע הסקר, אך חשוב להבין מה זה אומר, כיצד הוא מתבצע ולשם מה.

סקר סביבתי מתבצע באופן כללי, רחב, על מנת לבחון את היתכנות של ביצוע פעולה או כזה אחרת, בכל מה שקשור להיבטים של איכות הסביבה. למשל, אם אנחנו רוצים לבנות מבנה באזור מסוים, אז אנחנו נעשה סקר סביבתי בשביל לוודא שאכן אפשרי לעשות את זה, שאכן הקרקע במקום היא איכותית ואין שום בעיה להקים עליה מבנה. אם נניח אנחנו רוצים לייצר מוצר מסוים, אז אנחנו נעשה סקר סביבתי, גם בשביל לוודא שתהליך הייצור איננו פוגע בסביבה וגם בשביל לוודא שהמוצר עצמו, אופי השימוש, איננו גורם נזק סביבתי.

באופן צר יותר, עם זאת עדיין מדובר על משמעות מאוד גדולה ומקיפה, הרי שנהוג לבצע סקרים סביבתיים על מנת לקבל הסמכה, אישור לתקן ISO 14001. מדובר על תקן ייחודי של מכון התקנים, אשר מבוסס כולו על היבטים סביבתיים. כלומר, עורכים את הסקר בארגון, מתוך כוונה לוודא שאכן הארגון פועל על פי היבטים סביבתיים שונים כפי שהתקן מגדיר, ואם זה כך, הרי שהארגון זכאי לקבל את התקן. צריך לומר, ייתכן מאוד שעם הזמן התקן ישתנה, יכניסו לתוכו אלמנטים סביבתיים נוספים, ואז הארגון יצטרך לבצע התאמות שונות בשביל לעמוד בכללי התקן ולהמשיך להיות זכאי להחזיק בו.

לשם מה אנחנו צריכים תקן סביבתי?

אפשר לחלק את התשובה לשאלה זו, לכמה חלקים. ראשית, ארגונים רוצים לשאת בתקנים מחמירים, כגון תקן סביבתי, מאחר וזה מוכיח את המקצועיות, אמינות, את האיכות של העסק. בין אם זה בשוק המקומי ובין אם זה בשוק בינלאומי (התקנים, מן הסתם, מתייחסים גם לדרישות בינלאומיות ולא מקומיות). אפשר לומר שהתקן מעניק מוניטין, יוצר תדמית איכותית יותר לעסק, אך זה הרבה מעבר לכך. שכן התקן מלמד את הלקוחות, על העסק ועל האופן בו הוא פועל.

שנית, לא מעט עסקים, לא מעט רשויות וגורמים שונים, עובדים אך ורק עם עסקים שמחזיקים בתקנים המחמירים ביותר. למשל, חברות בינלאומיות רבות היום שמות דגש על ההיבט הסביבתי. לכן הן לא ירצו לעבוד עם עסק שאיננו מתייחס להיבט זה. גם בשביל לא לפגוע בתהליך הייצור של המוצרים שלהן, גם בשביל לא לגרום נזק לתדמית שלהן וכן בשביל לא לגרום ללקוחות לעזוב אותן לטובת חברות אחרות. כלומר, התקן הסביבתי מאפשר לעסקים בסדרי גודל שונים, לעבוד עם הרבה יותר גורמים.

שלישית, התקן קובע גם כללי עבודה מסוימים. כשאנחנו מדברים על התייחסות להיבטים סביבתיים, הכוונה היא לא רק כאן ועכשיו, אלא באופן נרחב לאורך זמן. למשל, התקן קובע כיצד יש לנהוג במסגרת תהליך ייצור, באילו חומרים יש להשתמש, עם אילו מתקנים יש לעבוד, כיצד יש לתכנן את תהליך הייצור, כיצד העובדים אמורים להתנהל על מנת לשמור על הסביבה ועוד. תקני ISO באופן כללי, לא רק קובעים נורמות אלא גם תהליכים. יתרה מזו, הם יוצרים את הסטנדרט בתחומים רבים. אם העסק רוצה להצליח, הוא חייב לעמוד בסטנדרט.

לפני סיום נדגיש, זה לא פשוט בהכרח לעמוד בתקנים כאלה ואחרים, זה בוודאי לא פשוט לבצע סקרים סביבתיים, אך ישנם אנשי מקצוע רבים, יועצי איכות סביבה, אשר יכולים לעזור לאורך כל הדרך, לפני ואחרי שמקבלים את התקן.

מעוניין להתנסות במערכת?

השאר פרטיך ונציג מומחה יחזור אליך עם פרטים ב 24 שעות הקרובות